Voda lieči
Knajpovanie (kneippovanie)
Ak vidíme turistu s unavenými nohami máčať si ich v horskom potoku, tak knajpuje. Ak nám v detstve pri horúčke na telo prikladali octové obklady, bolo to knajpovanie. Ak si v strese pred skúškou oplachujeme spánky studenou vodou, aby sa vrátila vysoká koncentrácia, knajpujeme.
Asi 200 rokov sa v našom stredoeurópskom priestore používa voda na liečebné účely. Najprv pán Vincent Priessnitz ako prostriedok zrýchlenia hojivých procesov spropagoval a dokázal presadiť studený zaparovací obklad (jemná tkanina namočená v studenej vode plus presahujúca nepremokavá látka plus vlnený zábal - na cca 2 hodiny). Na európskom kontinente bola používaná terapia vodou však oveľa skôr (Galenus), predovšetkým na dvoroch cisárov v starom Ríme, čiže asi pred 2000 rokmi.
Farár Sebastian Kneipp (1821-1897) vypracoval a zlepšoval celý rad liečebných procedúr, kde voda lieči. Studené kúpele a ponárania, zábaly, striedanie teplej a studenej vody, teplé a parné kúpele.
Liečebné procedúry nazvané v európskom priestore po ňom, t.j. knajpovanie (kneippovanie) pomáhajú pri častých prechladnutiach a problémoch s imunitou, alergiami, pri bolestiach hlavy a krku, bolestiach kĺbov, poruchách spánku, srdcovocievnych ochoreniach vrátane hypertenzie, a problémoch s vyššou hmotnosťou. Kneipp sa sám vyliečil z tuberkulózy tým, že sa ponáral niekoľkokrát do týždňa do studených vôd Dunaja – mal 28 rokov a diagnóza sa vtedy pokladala za takmer smrteľnú.
Voda pôsobí jednak lokálne na oblasť, na ktorú sa aplikuje, jednak na nervové zakončenia v danej oblasti, a tým aj na vnútorné orgány. Zrýchľuje sa metabolizmus bunky vrátane eliminácie toxínov z tela, zlepšujú sa obranné procesy organizmu.
V Tirolsku, Bavorsku (pôvodný bol Bad Wőrishofen), ale i iných častiach sveta sa používa knajpovanie ako súčasť wellness centrier, ale najväčšia výhoda danej metódy je to, že ju môžete robiť doma, kdekoľvej na dovolenke, na chalupe, na záhrade, na chate.
Základné zásady knajpovania:
- Keď budete používať studené procedúry, telo alebo daná časť tela predtým musí byť teplá, rozohriata.
- Používajte 2 maximálne 3 krát knajpovanie za deň (organizmus musí mať čas na naštartovanie ozdravných procesov).
- A nikdy nezabudnúť na to, že z knajpovania musíme mať radosť, zábavu.
Praktický príklad:
Po rannej rozcvičke a teplej sprche použite studenú sprchu– najprv končatiny dolné, potom horné, následne brucho. Studenú vodu možno aplikovať sprchou aj samostatne na tú časť tela, ktorá bolí, napr. rameno, koleno . Lokálne kúpele alebo ponárania iba častí tela sa robia najčastejšie vtedy, ak máte problémy so srdcom, alebo pri reumatizme. Môžete si urobiť sedací studený kúpeľ v bidete, ev. ponorte dolnú polovicu tela vo vani (nie pri obličkových a močových problémoch). Cca 30-40 sekúnd aplikácie studenej vody, keď začnete pociťovať skutočný chlad a mierne „ihličkovanie“. Studená voda má asi 16 -18 st.C. Dýchajte pomaly a pravidelne. Potom treba vyšúchať pokožku, obliecť sa do tepla, urobiť masáž s dobrým olejom.
Jeden tip na naštartovanie mozgu po obede a následnom útlme – ak nemáte južanskú siestu, urobte si „Armbad“: ponorte predlaktia a ramená čo najvyššie do studenej vody. Krvný obeh vám naženie a rozprúdi krv v hlave a mozgu. Asi pol minúty ponorenia.
Ľudské telo nemôže byť držané „iba v bavlnke“, nemôže sedieť v klimatizovanom úrade celý deň, potom vo fitness centre a večer za počítačom alebo televízorom. Nič proti daným činnostiam, ale náš organizmus treba vystavovať vonkajšiemu prostrediu, aj tomu extrémnemu. Napríklad aplikovať studenú vodu. Nemusíme si presne pamätať koľko sekúnd alebo minút, ako sa daný proces volá, ale musíme sa cítiť dobre, musíme svoj organizmus „naštartovať“. Tým zvyšujeme svoje imunitné schopnosti , zlepšujeme svoj pohybový aparát, odstraňujeme stres, depresie, bolesti.
VÝSKUM DOKTORA Batmanghelidja
Bolí vás hlava, alebo žalúdok? Napite sa vody, uľaví sa vám. Znie to neuveriteľne, ale podľa niekoľkoročného výskumu doktora Batmanghelidja je práve obyčajná pitná vody najúčinnejším prostriedkom úľavy od bolesti. Prečítajte si o liečivých účinkoch vody, o ktorých verejnosť vie pomerne málo, nakoľko sa to farmaceutickému priemyslu nehodí.
Prevencia a liečba
Voda je podľa Batmanghelidja priam zázračným liečivom a jej účinky na ľudské telo môžu byť aj preventívne. Výskumu vody ako lieku sa zaoberá už takmer 20 rokov. Všetko sa začalo v 80-tych rokoch, kedy mladý lekár dal človeku trpiacemu bolesťami žalúdka dva poháre vody a dúfal, že sa mu uľaví, nakoľko nemal pri sebe žiadne lieky. Stačili 3 minúty, aby sa pacientovi uľavilo od silných bolestí a o 8 minút bol úplne fit.
Odvtedy sa venuje výskumu liečivých účinkov pitnej vody na ľudský organizmus. Voda je totiž v prírode jedna z najdôležitejších vecí. Viac ako 70 percent planéty tvorí voda, ľudský mozog tvorí z 90 percent voda, voda v našich svaloch je zastúpená 75 percentami, pľúca sú takisto takmer z 80 percent vody. Z tohto pohľadu sú teda tvrdenia Batmanghelidja, že voda je pre naše zdravie kľúčovou záležitosťou, nie len logické, ale aj pravdivé.
Za všetkým je dehydratácia
Z výskumu, ktorý lekár rieši po celú svoju kariéru, vyplýva, že bolesť akéhokoľvek druhu je reakciou tela na dehydratáciu. Podľa neho je princíp úplne jednoduchý – tam, kde cítite bolesť, vám chýba voda. Jej nedostatok tak považuje za hlavnú príčinu väčšiny zdravotných problémov v dnešnej spoločnosti.
Telo podľa neho potrebuje dostatočné množstvo čistej vody, bez príchutí a cukru, aby mohlo správne fungovať. S jej prísunom súvisia vraj aj problémy psychického charakteru ako únava, depresia, agresívne prejavy, ale aj nechuť do života a lenivosť. Väčšina liekov na tieto problémy, ktoré lekári predpisujú majú vraj zakryť syndrómy, ktorých pravou príčinou je podľa vedca práve nedostatok vody v organizme.
Farmaceuti zahmlievajú
Vo svojej knihe Voda lieči, lieky zabíjajú Batmanghelidja vysvetľuje, prečo je dehydratácia príčinou bolesti a chorôb a ako farmaceutický priemysle túto informáciu zahmlieva, aby predával svoje produkty namiesto toho, aby nechal ľudí piť vodu. Lieky proti bolesti fungujú vraj ako regulátory vody v organizme, v čom spočíva čaro ich účinkov. Namiesto nich by mal každý človek dodržiavať pravidelný pitný režim a príjem čistej vody, bez príchutí a sladidiel a jeho organizmus si tak vystačí proti bežným problémom.
Voda lieči
Ak patríte medzi fanúšikov prírodnej medicíny, iste vás zaujmú závery, ktoré prezentuje doktor Batmanghelidja vo svojich prácach. Čo všetko podľa neho voda lieči?
Čistá voda dokáže liečiť
Čistá voda je pre ľudský organizmus látkou, po ktorej túži každá bunka.
Čistá voda dokáže pomôcť ľuďom pri mnohých chorobách a bolestiach.
Dokáže zlepšiť zrak
Dokáže zlepšiť sluch
Dokáže znížiť hladinu v cukru v krvi
Dokáže zlikvidovať tuky uložené v tele
Zlikviduje rôzne zápaly a plesne
Odstráni bolesti hlavy
Zabudnete na poruchy spánku
Predĺži Váš život o 20-30 rokov
Zníži riziko lámavosti kostí
Zníži kazivosť zubov:
Za väčšinu ťažkostí môžu minerály spoločne s cholesterolom a vodou, ktorá je upravená chlórom, resp. chlórovými zlúčeninami. Telo ich nedokáže efektívne využiť, a to je kameň úrazu. V päťdesiatich rokoch má človek v tele uložených okolo 2-3 kg nežiadúcich látok, a to je veľmi zlé. Čistá voda je najlepším
rozpúšťadlom na svete. Dokáže veľmi rýchle z tela odstrániť mnohé škodlivé látky, ktoré sme si za život nahromadili. Záleží len na tom, ako dlho a čo ste pili. Rádovo to môže byť pár týždňov alebo mesiacov. Je obecne známe, že čím je človek starší, tým rýchlejšie sa prejavujú zmeny k lepšiemu.
Dokáže zlepšiť zrak:
Usadeniny v šošovke, na sietnici, v nerve, ktorý vedie zrakovú informáciu do mozgu. To všetko môže byť jedným z hlavných dôvodov problémov so zrakom.
Dokáže zlepšiť sluch:
A to veľmi razantne. Dokonca dokáže starým ľuďom pomôcť i od závratí hlavy, ktoré často majú. Je to spôsobené tým, že v uchu mimo iného je ústroj zvaný
labyrint a v ňom je tekutina. Tá sa pri pohybe dotýka stien, na ktorých sú malé kryštáliky. Pri dotyku s tekutinou tak mozog (vďaka kryštálikom) pozná, či je
telo nahnuté tam či tam a podľa toho potom reaguje. Dostatok čistej vody zabraňuje, aby sa z tekutiny vytvoril rôsol, ktorý by tak spôsoboval narušenie rovnováhy.
Dokáže znížiť hladinu v cukru v krvi:
Pre cukrovkárov je to hotový zázrak. Čistá voda dokáže znížiť hladinu cukru v krvi aj o 5 milimolov. V praxi to znamená, že mnoho cukrovkárov môže rapídne znížiť počet inzulínových injekcií. A pre mnoho diabetikov je nekonečná doba pichania inzulínu už len minulosťou.
Dokáže zlikvidovať tuky uložené v tele:
Dá sa tomu ťažko veriť, ale je to tak jednoduché. Čím väčšie množstvo čistej vody človek vypije, tým rýchlejšie schudne. Nehovoríme o hektolitroch, ale o dvoch - troch litroch denne.
Zlikviduje rôzne zápaly a plesne:
Prečo asi hygiena dbá na to, aby výskyt plesní a baktérií bol vo vode čo najmenší? Väčšinu naše skvelé telo dokáže zlikvidovať, ale niektoré bohužiaľ nie.
Odstráni bolesti hlavy:
Mozog veľmi trpí rôznymi usadeninami. Ako náhle zmiznú, tak je po bolestiach.
Zabudnete na poruchy spánku:
Je to fantastické, ale už po pár dňoch pitia skutočne čistej vody má každý človek spánok ako má byť. Zaspáva bez ťažkostí. V noci se Vám snívajú krásne sny. Ráno sa prebúdzate čulí a odpočinutí. Môže za to mozog, ktorý funguje ako má.
Predĺži Váš život o 20-30 rokov:
Jasné, že pitím vody z kohútiku sa nezabijeme zo dňa na deň. Je to dlhodobá záležitosť. Preto veľa ľudí o vode ako o potencionálnom nebezpečí vôbec neuvažuje. Nie je to totiž vidieť hneď. A vodárne s hygienikmi o tom veľa nehovoria, proetože by museli klamať. Voda, akú majú ľudia u nás k dispozícii, skutočne nie je presne to, čo ľudia potrebujú. Človek je zo 75% z vody, preto je čistá voda pre človeka veľmi dôležitá. Našťastie dnes už sú spôsoby, ako jej mať dostatok, ako mať svoj vlastný prameň čistej vody doma.
Zníži riziko lámavosti kostí:
Kosť je živé tkanivo. Ako náhle sa ale zanesie minerálmi, je to zlé. Možno viete, že starší ľudia majú ťažšie a krehkejšie kosti. Je to práve prebytkom minerálov. ktoré telo nedokázalo za svoj život vyplaviť. Len deti majú kosti pružné, ako majú byť. Škoda, že to tak nezostane aj v neskoršom veku.
Zmiznú problémy s kĺbmi:
V kĺboch je maz. Lenže z toho je časom- vďaka uloženým minerálom- niečo ako brúsna pasta. To potom likviduje kĺbové puzdrá a človek sa môže zblázniť od bolesti. To isté platí o chrbtici. Bolesť chrbtice je jednou z najrozšírenejších civilizačných chorôb. Problémy s chrbticou zase súvisia s bolesťou hlavy, atd. Čistá voda je najlepším rozpúšťadlom na svete a ako náhle odplaví z tela rôzne nepotrebné látky, je po mnohých starostiach a bolestiach.
Zníži kazivosť zubov:
To súvisí s celkovým znížením škodlivých baktérií v našom tele.
Pitím čistej vody sa človek stáva čulejším, bystrejším, pohyblivejším a celkovo zdravším.
Čo je zdravá voda?
Príjem vody je pre ľudský organizmus nevyhnutný.
Pod kvalitou vody si mnohí predstavujú len jej mikrobiologickú neškodnosť. Je pravda, že prítomnosť choroboplodných zárodkov vo vode určenej na pitie sa prejaví obyčajne veľmi rýchlo vo forme akútneho ochorenia. Kvalita zdravej vody však znamená aj prítomnosť, resp. neprítomnosť minerálnych látok, ktoré sú v nej rozpustené.
Podľa obsahu minerálnych látok rozdeľujeme prírodné vody na prírodné liečivé vody, prírodné minerálne vody, pramenité vody a balené pitné vody. Osobitné požiadavky majú balené pramenité vody vhodné pre dojčatá.
Pitná voda, ktorá je vo vodovodnom potrubí, a následne nám tečie z kohútikov, je práve z dôvodu mikrobiologickej neškodnosti vždy upravovaná. Je vhodné informovať sa u dodávateľa konkrétnej pitnej vody na obsah minerálnych látok v nej, aby pri ich nízkej koncentrácii alebo nedostatku niektorých dôležitých prvkov bola možná ich náhrada.
Demineralizovaná voda – Áno alebo nie?
Táto voda bola v minulosti označovaná aj ako „absolútne čistá“. Pitie demineralizovanej vody bolo podporované aj knižnou publikáciou Voda – najväčšie tajomstvo zdravia autorov P. C. a P. Braggových, v ktorej odporúčali len vodu, ktorá sa nachádza v ovocí a zelenine, a destilovanú vodu. Títo autori varovali pred pitím minerálnej vody a pitnej vody z vodovodu. Príjem demineralizovanej vody ako základu pre pitný režim je však zo zdravotného hľadiska nebezpečný. Vedie k závažnému nedostatku potrebných minerálov, predovšetkým vápnika, horčíka a k poruchám hospodárenia s vodou v organizme. Veľké štúdie preukázali zvýšené riziko úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby, na vznik osteoporózy, komplikácií v tehotenstve a neurodegeneratívnych chorôb. Destilovaná voda vedie k zníženiu koncentrácie elektrolytov, ktoré sú v telových tekutinách, spôsobuje narušenie distribúcie vody medzi jednotlivými bunkami a vedie nakoniec k vážnym poškodeniam orgánov. Začiatočné príznaky sú únava, slabosť, bolesti hlavy, neskôr svalové kŕče a poruchy srdcového rytmu. Pri pití destilovanej vody boli popísané aj stavy s akútnym nedostatkom sodíka („otrava“ vodou). Podobné vlastnosti ako destilovaná voda má aj filtrovaná voda, ktorá sa niekedy označuje aj ako „mŕtva” voda.
Prečo balené vody?
Voda – niečo, bez čoho si nevieme predstaviť náš život. Kvalitná a zdravá voda je základom zdravého života. Slovensko je v oblasti pramenitých a minerálnych vôd krajinou šťasteny. Naše podzemie ukrýva jedinečné bohatstvo, ktoré je pilierom zdravia človeka – vysoko kvalitné zdroje minerálnych a pramenitých vôd. Nie je však voda ako voda, aj keď na prvý pohľad vyzerajú takmer všetky vody rovnako. Málokto z nás vie, že aj voda vo fľaši musí prejsť dlhým procesom, pokiaľ sa dostane na náš stôl. Mnohí z nás majú skreslenú predstavu, že minerálne alebo pramenité vody sa jednoducho z prameňa načapujú do fliaš a dovezú sa na pulty obchodov alebo do reštaurácií. Celý proces je oveľa „sofistikovanejší”. Každý zdroj minerálnej vody sa dlhodobo sleduje (napr. zdroj prírodnej minerálnej vody 3 roky), aby sa potvrdila stabilita jeho osobitého zloženia a aby sa nezmenili jeho výživové vlastnosti. Iba minerálna voda z takto uznaného zdroja sa môže plniť do spotrebiteľského balenia. Nesmie sa nijakým chemickým spôsobom upravovať a podlieha prísnym normám a kontrole. Tak ako je schválená a naplnená do fliaš z prameňa, musí sa dostať až na naše stoly. Ktorú značku alebo typ si spotrebiteľ vyberie, je čisto na jeho rozhodnutí. Môže sa pritom rozhodovať podľa niekoľkých kritérií. Či už je to zloženie a obsah minerálnych látok, vzhľad etikety, cena, alebo miesto, odkiaľ voda pochádza. Každá z týchto balených vôd je 100 % neškodná a vhodná na konzumáciu.
Prečo piť balenú prírodnú minerálnu a pramenitú vodu:
1. Pochádza vždy z presne určených chránených a nekontaminovaných podzemných zdrojov.
2. Je prirodzene mikrobiologicky čistá a nesmie byť dezinfikovaná chemickými prostriedkami a upravovaná pridávaním baktériostatických látok.
3. Stabilita jej zloženia je daná prírodou a podmienkami, v ktorých sa vytvorila, garanciou je jej zákonné uznanie, pretože iba dlhoročne sledovaná a stabilná môže byť za minerálnu vodu uznaná.
4. Podlieha prísnejším zákonným limitom pre obsah dusičnanov, arzénu a celkového počtu prípustných kultivovateľných mikroorganizmov.
5. Jej jedinečné zloženie, vlastnosti a kvalita sú garantované až po konečného spotrebiteľa.
6. Je prirodzeným zdrojom minerálnych látok a stopových prvkov prospešných pre ľudský organizmus.
7. Má jasné zloženie, ktoré je uvedené na etikete. Tak si možno vybrať z rôznych druhov podľa veku, zdravotného stavu a chuti.
8. Spĺňa nároky súčasného životného štýlu, je kedykoľvek a kdekoľvek poruke v stabilnej kvalite.
9. Jej kvalita nie je ovplyvnená stavom vodovodných rozvodov.
10. Môžete ju piť hneď, pred konzumáciou ju nemusíte nechať odtiecť a odstáť.
Zaujímavosti o vode v našom tele
Voda lepšia ako jogurt. Vedecky sa dokázalo, že minerálne látky prítomné vo vode (napr. minerálne vody) sa ľahšie vstrebávajú a sú biologicky ľahšie využiteľné, ako keď sa do organizmu dostávajú potravou alebo doplnkami výživy. Využiteľnosť vápnika z mliečnych výrobkov je asi 30 %, zatiaľ čo z minerálnych vôd je to až 60 %. V prípade vápnika u ľudí s alergiou na laktózu alebo s intoleranciou mlieka je krytie potreby tohto minerálu minerálnymi vodami veľmi dobrou alternatívou.
Mozog „je aj z vody“. Voda predstavuje polovicu až tri štvrtiny hmotnosti ľudského tela a jej obsah sa mení v závislosti od veku. Približne 40 % tohto obsahu sa nachádza vo vnútri buniek a 60 % v mimo bunkovom priestore. Najviac vody obsahuje krv a lymfa a najvyšší hmotnostný obsah vody je v mozgu (90 %), najnižší v zuboch, kostiach a tukovom tkanive (asi 10 %). Obézni ľudia majú preto nižší celkový obsah vody, a obsah vody klesá aj vo vyššom veku.
Texty pripravili MUDr. Janka Zálešáková a Prof. RNDr. Jozef Čársky, CSc., viac sa dozviete v pripravovanej publikácii Voda je viac...
Voda – dar prírody, ktorý lieči. Je to naozaj tak?
„Bez vody by nebol život na zemi“, bez váhania odpovie už dieťa v materskej škole. Stačí otočiť vodovodným kohútikom, otvoriť fľašu alebo započúvať sa do bubnovania dažďa na plechovej streche. Je takmer všade okolo nás a tvorí 75% povrchu zeme. Zriedka si však uvedomujeme jej dôležitosť a nevyčísliteľnú cenu. Áno, hádate správne, je to voda. Krištáľovo čistá a chutná, teda pitná voda je naozaj veľkým zázrakom. Na pitie je však vhodné len 1% všetkých svetových vôd. A čo je hlavné, bez tejto životodarnej tekutiny by naozaj neexistoval život na našej planéte.
Bez vody by nefungovalo naše telo, veď takmer 65% našej hmotnosti je tvorené práve touto tekutinou. Prežiť bez vody možno 2 až 3 dni. Málokto z nás si uvedomuje dôležitosť a opodstatnenosť pitného režimu, hoci nás na to upozorňujú lekári i médiá.
Najprospešnejšia pre naše telo je čistá a chladná nebublinková voda alebo bylinkové nesladené čaje. Pre pitný režim sú vhodné aj pramenité a minerálne vody s nízkym obsahom minerálov v rozpätí 150 – 400 mg na liter. Silne mineralizované vody slúžia na liečbu rôznych chorôb a nie sú vhodné pre pravidelný pitný režim práve naopak, v tomto smere sú pre naše telo záťažou. Limonády, káva, silné čaje, sladké džúsy a nektáre či alkohol sú nepriateľom pri hydratácii.
Denne sa odporúča vypiť 2 až 3 litre tekutín. O tom, že tieto tvrdenia sú opodstatnené hovorí fakt, že priemerná denná strata vody z nášho tela je 1,8l z obličiek, 0,5l z pokožky, 0,3l sa vylúči stolicou a 0,4l dýchaním. Potrebné množstvo tekutín potrebných pre náš organizmus vypočítame jednoducho. Platí, že denná spotreba vody je asi 35 gramov na 1 kilogram hmotnosti. Pričom nie je na škodu toto množstvo prekročiť, lebo naše telo prebytočnú vodu z tela bez problémov vylúči.
Polovicu príjmu tekutín tvorí ovocie, zelenina a polievky. Zvyšok treba vedome dopĺňať. Teóriu ovládame všetci, avšak jej aplikácia do praxe je omnoho zložitejšia. Koľkokrát večer si líhame do postele a pri rekapitulácii denných aktivít zistíme, že náš pitný režim pozostával z dvoch káv a pohára vody? Určite sa to stáva každej z nás. Čo sa deje v našom tele, keď pociťuje nedostatok tekutín? Náš organizmus sa začne prehrievať, dochádza k únave, vyčerpaniu, podráždeniu, úzkosti či bolestiam hlavy. Znakom nedostatku tekutín môže byť zvýšená teplota a moč sýtožltej farby.
Dostatočný pitný režim je naozaj nevyhnutný. Čoraz viac sa však objavujú teórie o schopnosti vody liečiť rôzne choroby. Názory odborníkov i laickej verejnosti sa v tejto oblasti líšia. Napriek tomu vám ponúkame zopár typov ako použiť vodu ako liečebný prostriedok.
Voda pomáha bojovať s nadváhou a často sa smäd nesprávne zamieňa za hlad. Preto je vždy dobré pri pocite hladu vypiť pohár studenej vody. Zároveň sa neodporúča piť pri jedle. Metabolizmus najlepšie naštartujeme dvomi pohármi vody vypitými nalačno hneď po prebudení. Uskutočnilo sa viacero výskumov, ktoré potvrdili, že dostatočný príjem tekutín naozaj napomáha pri chudnutí a pitím studenej vody musí náš organizmus vydať ešte viac energie ako pri nápojoch bežnej teploty, pretože je nutné ich zohriať. Pozor však na nadmerné pitie, aj pri vode platí pravidlo všetko s mierou.
Viaceré zdroje uvádzajú, že v Japonsku je veľmi účinná liečba hydratáciou. Podstata spočíva v pití vody hneď ráno v množstve 640 ml a prvé jedlo je dovolené konzumovať až po 45. minútach. Po hlavných jedlách je dopĺňanie zásob tekutín určené v časovom odstupe dvoch hodín. Táto teória udáva zaujímavé výsledky napr. vyliečenie zápchy do 10 dní alebo cukrovky do 30 dní. Či je to naozaj tak, zostáva pre mnohých otáznikom.
Pri únave, strate energie a vyčerpaní je vhodným prostriedkom „naštartovania sa“ horúca a studená sprcha, ktorá výrazne rozprúdi krvný obeh a zvyšuje obrannú schopnosť imunitného systému.
Už naši predkovia využívali liečbu termálnymi liečivými prameňmi. Na Slovensku je množstvo kúpeľov, ktoré sa špecializujú na ochorenia rôznych druhov. Preto netreba zbytočne premýšľať a trpieť. Liečivé vody a tímy odborníkov zaručene poskytnú úľavu od bolesti i cenné rady ako ochorenia zmierniť či im úspešne predchádzať.
Pre správny pitný režim je najlepšia priezračná a chladná pitná voda z vodovodu. Na Slovensku je však upravovaná chlórom, ktorý ničí nebezpečné baktérie. Voda je pravidelne testovaná a podlieha náročným kritériám kvality. Ak si chceme byť úplne istí bezchybnosťou tejto tekutiny, stačí využiť filtračné zariadenia, ktoré nám ponúka trh. Jednoduchšou a lacnejšou metódou zbavenia sa chlóru je nechať vodu niekoľko minút odstáť alebo krátko prevariť.
Preto NAZDRAVIE! Nepodceňujme dúšky cennej a nenahraditeľnej tekutiny menom voda.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kúpele Žilinský kraj
Kúpele RAJECKÉ TEPLICE
Obec: Rajecké Teplice |
|||
Okres: Žilina |
|
|
|
Kraj: Žilinský |
|||
Turistický región: Stredné Považie |
liečba: choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby povolania
Rajecké Teplice, známe vyše 600 rokov, patria k najpríťažlivejším kúpeľom na Slovensku. Nachádzajú sa uprostred ihličnatých lesov Strážovských vrchov a Malej Fatry na severe stredného Slovenska v oblasti bohatej na minerálne vody. Žriedla termálnych prameňov typu akratoteriem majú vďaka 38°C teplej vode vynikajúce liečivé účinky. Podnebie teplickej kotliny je mierne. Podľa švajčiarskej klasifikácie sú klimatické podmienky Rajeckých Teplíc zaradené do upokojujúcej klímy. To znamená dostatok slnečného svitu bez horúčav, svieže povetrie bez silných vetrov a mimoriadne čisté ovzdušie s minimom exhalátov a prachu. Práve tieto podmienky sú dôležitým predpokladom pre úspech klimatickej liečby, ale aj pre strávenie príjemnej dovolenky v ktoromkoľvek ročnom období.
Kúpele TURČIANSKE TEPLICE
Obec: Turčianske Teplice |
|||
Okres: Turčianske Teplice |
|
|
|
Kraj: Žilinský |
|||
Turistický región: Turiec |
liečba: choroby pohybového ústrojenstva, obličiek, močových ciest a nervové choroby
Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších kúpeľných miest v Európe, ležia v južnej časti Turca, priamo v srdci Slovenska. Liečivá minerálna voda je svojím jedinečným zložením vhodná najmä na liečbu ochorení obličiek a močových ciest, ochorení pohybového aparátu a neurologických ochorení. Síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečná voda sa využíva pri vodoliečebných procedúrach a pitných kúrach. Teplota vyvierajúcej vody sa pohybuje okolo 46,5°C a jej účinky sú znásobené využitím najmodernejších liečebných metód.
Kúpele KORYTNICA
Obec: Korytnica |
||
Okres: Ružomberok |
|
|
Kraj: Žilinský |
||
Turistický región: Liptov |
liečba: choroby tráviaceho traktu
V kúpeľoch Korytnica sa liečia choroby žalúdka, dvanástnika, pečene, žlčníka a žlčovodov, choroby látkovej výmeny ako napr. cukrovka, anémia z nedostatku železa a toxické poškodenia pečene. Doliečujú sa tu pacienti po operáciách tenkého a hrubého čreva ako aj po operáciách žalúdočných vredov.
Kúpele LÚČKY
Obec: Lúčky |
|||
Okres: Ružomberok |
|
|
|
Kraj: Žilinský |
|||
Turistický región: Liptov |
liečba: ženské choroby
Rozhodujúcim faktorom pri komplexnej terapii ženských chorôb je liečivá sadrovo-zemitá minerálna voda, obsahujúca prírodný kysličník uhličitý z kúpeľného prameňa, ktorá má teplotu 32°C. Pre účely liečebného procesu sa využívajú vaňové kúpele a bazén.
O liečivých účinkoch mnohých minerálnych prameňov, ktoré na Slovensku od nepamäti vyvierajú, už dlhé desaťročia niet pochýb. Svedčia o tom najmä spokojní hostia, ktorí sa pravidelne a radi do slovenských kúpeľov vracajú. Kúpeľníctvo a služby s tým spojené majú na Slovensku veľmi dobré meno, a to nie len v Európe, ale po celom svete. Nie je to spôsobené len množstvom a silou liečivých minerálnych prameňov, ale aj tradíciou v poskytovaní služieb v danej oblasti a starostlivosťou o náročnú klientelu.
Kúpeľné miesta Slovenska:
– Kúpele Piešťany (Trnavský kraj)
– Kúpele Trenčianske Teplice (Trenčiansky kraj)
– Bardejovské kúpele (Prešovský kraj),
– Kúpele Bojnice (Trenčiansky kraj),
– Kúpele Dudince (Banskobystrický kraj),
– Kúpele Tatranské Matliare (Prešovský kraj),
– Kúpele Rajecké Teplice (Žilinský kraj),
– Kúpele Nový Smokovec (Prešovský kraj),
– Kúpele Štrbské Pleso (Prešovský kraj),
– Kúpele Tatranská Polianka (Prešovský kraj),
– Kúpele Turčianske Teplice (Žilinský kraj),
– Kúpele Vyšné Ružbachy (Prešovský kraj),
– Kúpele Brusno (Banskobystrický kraj),
– Kúpele Sklené Teplice (Banskobystrický kraj),
– Kúpele Sliač (Banskobystrický kraj),
– Kúpele Smrdáky (Trnavský kraj),
– Kúpele Číž (Banskobystrický kraj),
– Kúpele Lučivná (Prešovský kraj),
– Kúpele Kováčová (Banskobystrický kraj),
– Kúpele Nimnica (Trenčiansky kraj),
– Kúpele Štós (Košický kraj).
Zameranie a ponuka kúpeľných miest na Slovensku je rôzna. Vážnejšie ochorenia, ktoré sú spojené s liečebnými procedúrami na základe odporúčania lekárov, si vyžadujú aj dlhšiu dobu pobytu v liečebnom zariadení. Pobyty v liečebných a kúpeľných zariadeniach, ktoré sú zamerané len na oddych a relax bývajú spravidla kratšie. Okrem horúcich kúpeľov a odborných masáží sú k dispozícii aj redukčné, aktívne a skrášľovacie pobyty a pobyty typu wellness.
Prehľad kúpeľov s liečivými minerálnymi vodami v SR
Kúpele Liečenie chorôb
Bardejovské kúpele tráviacej sústavy, dýchacích
ciest
Bojnice pohybovej sústavy
Brusno tráviacej sústavy
Číž pohybovej sústavy
Dudince srdcovo-cievne, pohybov.
sústavy
Korytnica tráviacej sústavy
Kunerad pohybovej sústavy
Lúčky ženských chorôb
Nimnica pri Púchove dýchacích ciest, pohybov.
sústavy
Nový Smokovec dýchacích ciest, pľúcnych
Piešťany pohybovej sústavy
Rajecké Tepli pohybovej sústavy
Sklené Tepli pohybovej sústavy
Sliač srdcovo-cievne
Smrdáky kožných
Trenčianske Teplice pohybovej sústavy
Turčianske Teplice pohybovej a močovej sústavy
Štrbské Pleso dýchacích ciest
Vyšné Ružbachy nervového systému
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Minerálne a termálne pramene
Blahodarné liečivé účinky mnohých minerálnych prameňov, ktoré na Slovensku vyvierajú, ľudia už dlho využívajú na liečbu rozličných druhov chorôb.
Len nepatrná časť minerálnych vôd sa zachytáva a plní do fliaš. Ak by sa využívala voda zo všetkých minerálnych prameňov Slovenska, mohla by ňou táto malá vnútrozemská krajina zásobovať celú Európu.
Región Turiec je známy bohatstvom minerálnych vôd. Z výdatných prameňov Turca sa plnia minerálky Budiš, Fatra a Kláštorná. Ale na Turci vyviera mnoho ďalších miestnych prameňov. Kde teda si môžete načapovať minerálku priamo z prameňa?
Prameň v Budiši
Prameň Budiš objavil v roku 1573 v rovnomennej dedine neďaleko Turčianskych Teplíc prírodovedec a benediktínsky mních Mikuláš Pavol Brikcius. Táto minerálna voda priaznivo vplýva na tráviaci, dýchací systém a na činnosť obličiek. Zároveň vhodne dopĺňa vápnik v organizme konzumenta.
Prameň Fatra
Prameň Fatra je jediným zásaditým prameňom na Slovensku. Pozitívne ovplyvňuje tráviace procesy a činnosť žalúdka. Pomáha pri pálení záhy.
Prameň Kláštorná
V Kláštore pod Znievom vyviera ďalší výdatný prameň minerálnej vody, známy pod názvom Kláštorná. Je vhodná ako súčasť pitného režimu, pri žalúdočných a črevných ochoreniach, zápaloch močových ciest, cukrovke, dne a alergických ochoreniach.
Zo spomínaných minerálnych vôd si môžete načapovať minerálku z prameňa len v obci Budiš.
Miesta, na ktorých vyviera prírodná minerálna voda a sú verejnosti voľne dostupné, nájdete v miestnej časť Martina – na Ľadovni, v Turčianskej Štiavničke, v Podhradí, Slovanoch či v Dubovom.
Región Žilinského kraja je bohatý na výskyt minerálnych a termálnych vôd, ktoré sa využívajú na liečenie v kúpeľoch:
* Rajecké Teplice,
* Turčianske Teplice,
* Korytnica
* Lúčky
Využívajú sa aj ako stolové vody ‑Budiš, Fatra a Korytnica.
Na rekreačné účely sa využívajú geotermálne vrty v Liptovskom Jane, Bešeňovej, Rajci, Oraviciach a Stráňavách.
A teraz podrobnejšie:
Minerálne vody
Naša vlasť je bohatá na minerálne pramene. Na Slovensku poznáme takmer 1500 minerálnych prameňov. Pri niektorých vznikli kúpele, voda z iných sa plní do fliaš. Len na Slovensku je to ročne niekoľko desiatok miliónov litrov.
Minerálne vody sú v podstate veľmi zriedené roztoky rozličných solí, stopových prvkov a plynov. O prírodnej minerálnej vode hovoríme vtedy, keď 1 liter obsahuje aspoň 1 gram tuhých rozpustných látok, ak je ich menej, je to prírodná stolová voda. |
Pitie minerálnych vôd môže ovplyvniť aj pH moču (nadbytok bikarbonátov posunuje pH na alkalickú a prevaha iónov vápnika na kyslú stranu).
Liečivé vody teplejšie ako 25 °C (Teplice) pôsobia pri pití diureticky, preto sú vhodné pri akútnych zápaloch dolných močových ciest, pri obličkových kameňoch.
Jednoduché kyselky (menej ako 1 gram tuhých častí, ale viac ako 1 gram oxidu uhličitého v 1 litri) pôsobia na prekrvenie kože, sliznice žalúdka, zvyšujú vylučovanie žalúdkovej kyseliny, urýchľujú prechod potravy žalúdkom a spôsobujú zníženie krvného tlaku. Pôsobia aj diureticky a využívajú sa pri nechutenstve a močových kameňoch.
Zemité vody (v 1 kg viac ako 1 g tuhých častí) znižujú spazmus hladkého svalstva tráviacich a močových ciest, majú diuretický účinok a zvyšujú vylučovanie kyseliny močovej ( pri dne), využívajú sa pri zápalových zmenách močových ciest, chronických zápaloch obličkovej panvičky, pri hypertrofii prostaty, žalúdočných a črevných ochoreniach, spojených so zvýšeným vylučovaním žalúdočnej kyseliny.
Alkalické (zásadité) vody (v 1 kg vody viac ako 1 g tuhých častíc) neutralizujú účinok kyseliny soľnej v žalúdku (pri jedle trvá neutralizačný účinok dlhšie), spôsobujú pokles hladiny cukru v krvi a jeho vylučovanie močom, čo predurčuje ich použitie pri cukrovke. Pomáhajú lepšie využiť cukor v pečeni a šetria inzulín. Vhodné sú aj pri chorobách dýchacích ciest s produkciou vazkého hlienu, zápaloch močového mechúra (cystitíd), dny, žlčových kameňov, či chronickom zápale žlčových ciest.
Soľné vody (v 1 kg vody viac ako 1 g tuhých častíc, najmä Na+ a Cl-) zvyšujú sekréciu žalúdočnej šťavy, koncentrované majú mierny preháňací účinok, preto sú vhodné pri hypacitíde (nedostatok kyseliny soľnej v žalúdočnej šťave), chronickej zápche alebo nechutenstve. Brzdia vylučovanie vody z organizmu. Vody s prevahou vápnika naopak podporujú vylučovanie vody z organizmu a majú protizápalové a protialergické účinky.
Jódové vody (aspoň 1 mg jódu v 1 kg vody) zvyšujú hladinu vápnika v krvi a jeho ukladanie do kostí - použitie pri kostnej TBC, využívajú sa pri chorobách dýchacích ciest spojených s produkciou vazkého hlienu - uľahčujú jeho vykašliavanie. Taktiež pôsobia na činnosť štítnej žľazy.
Síranové alebo sulfátové vody (viac ako 1 g tuhých častí v 1 kg) podporujú činnosť žlčníka, vyvolávajú jeho zvýšené vyprázdňovanie, slizniciam odoberajú tekutinu a dráždia ich k zvýšenej sekrécii, čím zvyšujú svoj objem a pôsobia na peristaltiku čriev, vhodné sú pri chorobách pečene a pankreasu, pri zápche a dne. Salinické vody rozpúšťajú v dýchacích cestách a v žalúdku hlien a stimulujú vonkajšiu sekréciu pankreasu.
Okrem liečebného a osviežujúceho účinku na organizmus môžu mať minerálne vody aj nežiadúce účinky, najmä ak sa pijú vo veľkom množstve a v nevhodných prípadoch. Napríklad, ak ľudia s chorým srdcom alebo vyským tlakom pijú Cígeľku alebo Fatru, ktorá obsahuje veľa sodíka, zhoršuje sa ich choroba. Podobne alkalické vody sa nemajú piť pri náhlych zápaloch močových ciest. Na minerálne vody sa teda musíme pozerať ako na liečivá, ktoré však treba správne používať (indikovať) a dávkovať.
Minerálne vody sú významným zdrojom príjmu vody aj pre zdravých ľudí v rámci pitného režimu, dôležitého pre zdravú životosprávu. Priemerná denná spotreba vody je asi 35 gramov na 1 kilogram hmotnosti. Napríklad muž s hmotnosťou 70 kg by mal denne prijať 2-2,5 litra vody. Tekutiny v podobe vody, ovocných nápojov, polievok, ovocia by sa mali prijímať rovnomerne po celý deň a zvykať si na to treba od detstva. Jednou z foriem príjmu je pitie minerálnej, resp. stolovej vody.
Vody s vyššou mineralizáciou sa odporúčajú striedať. V zásade sa vôbec neodporúča byť "skalným" pre jeden typ stolovej vody.
Minerálne liečivé vody pitné s celkovou mineralizáciou nad 5000 mg v jednom litri a s farmakologicky účinnými zložkami treba pokladať za liek a majú sa piť v určitých dávkach podľa predpisu lekára. Inak ich možno piť iba v malých množstvách a nie sústavne.
Hoci je Slovensko bohaté na množstvo prameňov minerálnych vôd, nie je natoľko bohaté na množstvo vody, vytekajúcej alebo využiteľnej z týchto prameňov. Najbohatšie na množstvo vody sú u nás termálne pramene. Najväčšie množstvo termálnej vody sa využíva v našich svetoznámych kúpeľoch Piešťany. Z hľadiska hydrogeologického však nie je vhodné, aby sa využívala ich vysoká výdatnosť. Preto je odber termálnej vody upravený na menšie ustálené množstvá.
Názov minerálky |
Indikácie |
Korytnica: sírano-hydrogénuhličitá, vápenato-horečnatá a slabo mineralizovaná prírodná, liečivá min. voda |
vhodná pri diabete, kardiovaskulárnych ochoreniach, ochoreniach tráv. traktu a nedostatku vápnika |
Šaratica: sírano, sodno-horečnatá, silne mineralizovaná hypotonická liečivá minerálna voda |
odtučňovanie, redukčné diéty, poruchy peristaltiky čriev a vyprázdňovania |
Cígeľská: prírodná liečivá voda s obsahom prírodného CO2, jódu i horčíka |
pyróza (nadbytočná tvorba žalúdočnej kyseliny), žalúdočný a črevný katar, ochorenie lymfatického systému |
Vincentka: prírodná, liečivá, veľmi silne mineralizovaná jódová voda so zvýšeným obsahom kyseliny bóritej a fluoridov |
ochorenia horných dýchacích ciest, hlasiviek (kloktanie, výplachy), vredová choroba žalúdka a dvanástnika; edémy (opuchy) pečene a chronická pankreatitída |
Fatra: zásaditá a v Európe zriedkavá minerálna voda |
žlčové kamene, cukrovka, pyróza |
Santovka: slabo mineralizovaná stolová voda |
žalúdočne a črevné choroby, dna, uratúria (náchylnosť k tvorbe kamienkov) |
Budišská: stredne mineralizovaná, prírodná, hydrogénuhličitanovo-síranová minerálna voda |
priaznivé účinky na tráviaci trakt, dýchací systém, činnosť obličiek; dopĺňa dennú potrebu vápnika |
Turčiansky prameň: pramenitá stolová voda s nízkym obsahom minerálnych látok |
vhodná na dennú konzumáciu |
Rajec: nízko mineralizovaná pramenitá voda |
vhodná na dennú konzumáciu, lebo zásobuje telo vyváženým množstvom minerálnych látok |
Zlatá studňa: minerálka s nízkym obsahom minerálov, najmä sodíka., vápenato-horečnatá |
znižuje riziko ochorenia srdca, obličiek, hypertenzie, očisťuje ľudský organizmus, pôsobí antistresovo |
Ľubovnianka: prírodná, stredne mineralizovanáminerálna voda |
choroby žalúdka, čriev, obličiek, pečene, močových ciest; niektoré gynekologické a nervové choroby |
Sulinka: mávýnimočné chemické zloženie. Nesmie sa piť pri hypertenzii, v 1. trimestri tehotenstva a pod.! |
žalúdočno-črevné ochorenia (nechutenstvo, poruchy trávenia, pyróza, chronické zápaly čriev), bronchitída |
Slatina: stredne mineralizovaná, hydrogén–uhličitanovo–chloridová, sódno–vápenatá voda |
pôsobí priaznivo pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, diabete, dne, pri kataroch horných dých. ciest |
Salvator: prírodná, stredne mineralizovaná prírodná minerálna voda |
účinná pri chorobách tráviaceho traktu. Je taktiež bohatá na železo |
Brusnianka: liečivá, stredne mineralizovaná voda |
funkčné ochorenia čriev, pankreasu, žlčníka; doplnok pri športe a ťažkej práci |
Kláštorná: hypotonická, vápenato-horečnatá minerálna voda |
vhodná ako súčasť pitného režimu pri fyzickom zaťažení a športových výkonoch a pod. |
Čerínska: prírodná stolová, stredne mineralizovaná |
vhodná pre ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami (vďaka nízkemu obsahu sodíka), protialergická, protizápalová pri vonkajšom použití |
Gemerka: stredne mineralizovaná, vápenato-horečnatá |
silný protistresový a aktivizujúci účinok |
Baldovská: minerálna voda |
niektoré ochorenia tráviaceho traktu, choroby žlčníka, osteoporóza |
Magnesia: hydrogénuhličitá minerálna voda |
spomaľuje fyziologické starnutie a podporuje činnosť nervového systému; pôsobí proti bolestiam hlavy |
Mitická: prírodná, stredne mineralizovaná voda |
poruchy tráviaceho traktu, zápalové ochorenia moč. ciest |
Lucka: dojčenská, vysokokvalitná voda s nízkym obsahom dusičnanov |
priaznivý pomer vápnika a horčíka je významný z hľadiska vývoja a rastu kostí. |
Bohatier: nová pramenitá voda s nízkym obsahom min. látok, sodíka a vysokým obsahom nasýteného kyslíka |
srdcovo-cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, obličkové ochorenia, choroby tráviaceho traktu; vhodná pre dojčatá |
1. Minerálne vody
Sú to prírodné vody, ktoré sa líšia od obyčajných vôd teplotou, chemickým zložením, obsahom voľných plynov, rádioaktivitou a najčastejšie biochemickým pôsobením na ľudský organizmus.
Sú definované v STN 86 8000 ako vody vyvierajúce z prírodných alebo zachytených prameňov, ktoré pri vývere obsahujú v litre vody viac ako 1 g rozpustných tuhých látok, 1g rozpustného kysličníka uhličitého alebo nad 1 mg sulfanu.
Na území Žilinského kraja je ich výskyt bohatý najmä v kotlinách.
Výskyt minerálnych prameňov podľa okresov je uvedený v tabuľke.
Tab. č. 1: Prírodné minerálne zdroje a zdroje prírodných minerálnych stolových vôd v okresoch Žilinského kraja
Okres |
Počet prameňov |
Katastrálne územia sídiel |
Bytča |
- |
- |
Čadca |
5 |
Klokočov, Makov, Čadca u Vojta, Vysoká nad Kysucou, Čadca – Buková |
Dolný Kubín |
14 |
Žaškov, Pucov, Vyšný Kubín, Mokraď, Krivá, Chlebnice, Malý Bysterec, Horná a Dolná Lehota, Dlhá nad Oravou, Žaškov – Dierová |
Kysucké Nové Mesto |
6 |
Nesluša, Ochodnica |
Liptovský Mikuláš |
55 |
Dúbrava, Jakubovany, Konská, Kráľova Lehota, Malužiná, Podtureň, Pribylina, Vavrišovo, Závažná Poruba, Žiar, Vyšná Boca, Liptovský Hrádok, Partizánska Ľupča - Železnô, Iľanovo, Jamník, Potok, Uhorská Ves, Hybe, Pavčina Lehota, Liptovský Ján, Liptovský Trnovec |
Martin |
21 |
Martin, Necpaly, Podhradie, Slovany, Turčianska Štiavnička, Socovce, Sučany, Kláštor pod Znievom, Martin - Záturčie, Martin – Fatra |
Námestovo |
23 |
Hruštín, Mútne, Oravská Polhora, Rabčice, Sihelné, Ťapešovo, Vasiľov |
Ružomberok |
132 |
Bešeňová, Bešeňová – Záskalie, Bešeňová - Stráň, Kalameny, Korytnica, Liptovská Lúžna, LiptovskáOsada, Liptovské Sliače, Liptovská Štiavnica, Martinček, Ludrová, Ľubochňa, Potok, Rojkov, Ružomberok, Ružomberok – Matejkovo, Stankovany, Švo-šov, Lúčky |
Turčianske Teplice |
37 |
Budiš, Dubové, Mošovce, Rudno, Polerieka, Turčianske Teplice, Slovenské Pravno, Diviaky, Rakša, Zorkovce |
Tvrdošín |
6 |
Oravice, Dolný Štefanov, Ústie nad Oravou, Habovka – Mihulčie |
Žilina |
32 |
Paština Závada, Poluvsie, Kotrčina Lúčka, Lysica, Rajecké Teplice, Rajecká Lesná, Rajec, Peklina, Stráňavy, Kamenná Poruba, Štiavnik |
Zdroj: ÚPN-VÚC Žilinského kraja
Osobitnú skupinu medzi prírodnými minerálnymi zdrojmi predstavujú prírodné liečivé zdroje a prírodné zdroje minerálnych stolových vôd. Na ich ochranu sú stanovené ochranné pásma, v ktorých je zakázaná alebo obmedzená činnosť, ktorá tieto zdroje môže nepriaznivo ovplyvniť.
Tab.č. 2: Prírodné liečivé zdroje v Žilinskom kraji
Lokalita |
Sumárna výdatnosť (l.s-1) |
Povrchová teplota °C |
|
Prírodné liečebné kúpele celoštátneho významu |
|||
|
Lúčky |
36,5 |
21,5 - 32,0 |
|
Rajecké Teplice |
16,0 |
34,0 - 38,9 |
|
Turčianske Teplice |
22,0 |
38,0 - 40,0 |
|
Korytnica |
0,95 |
4,0 - 9,0 |
Plniarne liečivých vôd a prírodných minerálnych stolových vôd |
|||
|
Budiš |
0,5-0,8 |
11,0 |
|
Záturčie – Fatra |
0,4 |
13,0 |
|
Korytnica |
1,0 |
4,0 - 9,0 |
|
Kláštor pod Znievom |
8,0 |
16,7 |
Zdroj: Generel ochrany a racionálneho využitia vôd
Ostatné pramene sa využívajú iba miestne a zväčša sú zachytávané nevyhovujúcim spôsobom.
2. Termálne vody
Sú to prírodné vody, ohriate zemským teplom tak, že ich teplota po výstupe na zemský povrch je vyššia ako priemerná ročná teplota vzduchu v danej lokalite, (v našich podmienkach 20 C).
V Žilinskom kraji sú vymedzené 4 oblasti s výskytom zdrojov termálnej energie.
Tab.č. 3: Tepelno – energetický potenciál zdrojov termálnych vôd Žilinského kraja
Oblasť |
Plocha (km2) |
Tep.energ.potenciál (MW) |
Výdatnosť (l.s-1) |
Turčianska kotlina |
395,0 |
22,5 |
83,5 |
Žilinská kotlina |
305,0 |
13,2 |
106,5 |
Skorušina |
450,0 |
17,1 |
109,3 |
Liptovská kotlina |
650,0 |
37,6 |
169,3 |